10 درصد تخفیف اولین خرید بنر موبایل

پارچه کتان ؛ آشنایی با ویژگی ها و کاربرد ها آن

پارچه کتان و ویژگی ها و کاربردهای آن
اگر به قدیم الایام برگردیم شاهد تولید پارچه کتان خواهیم بود بنابراین قدمت تولید این پارچه به زمان های بسیار دور برمی‌گردد و هر چه خلاقیت بشر پیشرفت بیش تری کرده است بر کیفیت این پارچه افزوده شده است. این پارچه هر چند که قدمت آن به چند قرن گذشته بازمی‌گردد و محبوبیت آن نیز به آن اندازه قدمت آن بسیار است و طرفداران بسیاری در میان افراد تمام دنیا دارد.
انتخاب لباس درست از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که لباس علاوه بر اینکه در ظاهر ما تاثیر بسیاری می‌گذارد با پوست ما نیز در ارتباط قرار می‌گیرد و انتخاب نوع پارچه مناسب برای دوخت و خرید لباس از اهمیت بسیاری برخوردار است.
یکی از مناسبت ترین پارچه ها پارچه کتان است برای آگاهی کامل از چیستی پارچه کتان و ویژگی ها و کاربردهای آن در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

بررسی گذشته ی پارچه ی کتان :

پارچه ی کتان پارچه ای است که مردم از زمان های بسیار دور از آن استفاده کرده اند و این پارچه از قدیم الایام تا کنون قدمت خود را حفظ کرده است. آن چه که به صراحت و روشنی قدمت این پارچه می‌افزاید این است که باستان شناسان در کشور گرجستان میان غارهای ماقبل تاریخ پارچه های کتان رنگ شده را یافته اند که به ۳۶ هزار قبل برمی‌گردد.
همچنین باستان شناسان در کشور سوئیس پارچه کتانی را در کنار مناطق مسکونی اطراف دریاچه ی سوئیس کشف کرده اند که به ۸ هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در گذشته در مصر باستان پارچه کتان پارچه ای لوکس و تجملی بوده است چرا که به عمل آوردن گیاه کتان دشوار و در عین حال تولید این پارچه نیز کاری دشوار بوده است.

بررسی الیاف کتان :

الیاف کتان را از ساقه ی گیاهی به اسم فلاکس به دست می‌آورند. گیاه فلاکس سالانه کاشته می‌شود تخم این گیاه را در ماه های اردیبهشت و خرداد می‌کارند و برای اینکه به طور کامل رشد کند سه ماه زمان نیاز دارد این گیاه در شرایط آب و هوایی سرد و مرطوب به طوری که میزان باران به اندازه ی کافی و مناسب وجود داشته باشد به شیوه ای بهتر رشد می‌کند.
طول این گیاه پس از رشد کامل به یک متر و ۲۰ سانتی متر می‌رسد و قطر آن از ۸/۱ تا ۱۶/۱ اینچ است. اگر به ساختار داخلی گیاه کتان بپردازیم مشاهده خواهیم کرد که گیاه کتان بیش تر از پنبه متشکل است و آن چه که سبب شده است که ظاهری متفاوت از پنبه داشته باشد وجود کریستالین های موجود در آن است. ذکر این نکته نیز مهم است که الیاف گیاه کتان دارای مواد غیر سلولزی بیش تری نسبت به پنبه است.
نرم و شفاف بودن از خاصیت های الیاف کتان است که هر چه چربی بیش تر از آن سلب شود شفافیت آن نیز افزایش می‌یابد. و کشورهایی که بهترین نوع الیاف را تولید می‌کنند عبارتند از : فرانسه، ایرلند، بلژیک

پارچه کتان و ویژگی ها و کاربردهای آن

 

• بررسی ویژگی های پارچه کتان :

این پارچه دارای ویژگی هایی است که به سبب این خصوصیات و ویژگی ها از آن به عنوان پادشاه پارچه نام برده می‌شود :

1. در برابر کشش مقاوم و مستحکم است :

از آن جهت که در گیاهی که از آن این پارچه به دست می آید در خود حاوی کریستالین های زیادی است و وجود کریستالین موجب می‌شود که پارچه کتان استحکام و مقاومت زیادی در برابر کشش و زیاد شدن طول داشته باشد به طوری که استحکام این پارچه حتی از خود پنبه نیز بیش تر است.

2. در برابر حشرات مقاوم است :

مزیت پارچه کتان به نسبت پارچه های دیگر این است که این پارچه حتی با گذشت زمان هم پوسیده نمی‌شوند و در برابر پوسیده شدن و مورد حمله حشرات قرار گرفتن مقاوم هستند.
دلیل مقاومت این پارچه به این دلیل است که کتان را می جوشانند و سفید می‌کنند و در خود سلولز خالص دارد. در ضمن مقاومت پارچه کتانی که خشک باشد به نسبت این پارچه خیس بیش تر است.

3. پارچه کتانی در برابر اسیدها مقاوم هستند :

این پارچه دارای این مزیت است که در برابر اسیدها نیز دارای مقاومت است البته این نکته را باید در نظر گرفت که مقاومت ۱۰۰ درصدی این پارچه در برابر اسیدها برای اسیدهای رقیق شده و سرد اسید است.

پارچه کتان و ویژگی ها و کاربردهای آن

بررسی کاربرد پارچه کتان :

• دوخت بهترین پوشاک در صنعت مُد از این پارچه به عمل می آید، همچنین طراحان بسیاری در دوخت لباس های خود مایل به استفاده از پارچه کتانی هستند چرا که از ایستایی و براقیتی خاص برخوردار است. در صنعت مد برای دوخت شلوار ، پیراهن مردانه و مانتو از این کتان استفاده می‌شود.
• از آن جا کاربرد کتاب فقط مربوط به صنعت نساجی و دوخت لباس نمی‌شود می توان به این مورد اشاره کرد که از اضافی ها و باقی مانده های کتان جهت ساخت اسکناس، کاغذهای سیگار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

فروش ویژه:
ورود و ثبت نام
برای ادامه شماره موبایل را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
منو
فروشگاه
0 موارد سبد خرید