لباس

آشنایی با پارچه های مناسب برای لباس کودک

آشنایی با پارچه های مناسب برای لباس کودک
تربیت و نگهداری از کودکان در اولویت برای هر پدر و مادری قرار دارد و یکی از مسائل مهم که مادران و پدران به آن توجه می‌کنند و مراقبت از پوست کودک و ایمنی پوست آن ها است چرا که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است یکی از مسائلی که منجر به سلامتی پوست کودکان می‌شود انتخاب پارچه مناسب برای لباس کودکان خود است چرا که کودکان پوست حساس تر و لطیف تری نسبت به بزرگسالان دارند.
امروزه برای خرید لباس کودکان و انتخاب پارچه انتخاب های متنوعی وجود دارد اما همه انتخاب ها صحیح نیستند برای اینکه پوست کودک خود را از هر گونه حساسیت حفظ کنید باید از پارچه های مناسب برای لباس کودکان آگاهی داشته باشید.
ما در این مطلب پارچه مناسب برای لباس کودکان را به شما معرفی خواهیم کرد پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.
انواع مختلفی از پارچه وجود دارد که تعدادی از این پارچه ها برای تهیه برای لباس کودکان مناسب هستند که عبارتند از :

آشنایی با پارچه های مناسب برای لباس کودک

1. پارچه نخ پنبه یا Lawn cotton :

اولین ویژگی این پارچه که آن را به پارچه ای مناسبت برای لباس کودک تبدیل کرده است این است که حاوی یک بافت ساده و سبک است. مناسب ترین لباسی که از این پارچه حاصل می‌شود لباس خواب و روزانه است چرا که کودک در آن احساس راحتی خواهد داشت.
پارچه نخ پنبه به دلیل شفافیتی که به حالتی محکم روی بدن قرار می‌گیرد اما به دلیل اینکه نخ های بسیار ریز و ظریفی دارد بسیار نرم است و کودکان احساس خوشایندی خواهند داشت با پوشیدن لباسی از جنس پارچه نخ پنبه ، وزن سبک پارچه نخ پنبه و تسریع آن در خشک شدن آن را به پارچه ای محبوب برای استفاده این پارچه به خصوص برای نوزادان شده است چرا که نوزادان و کودکان در طول روز به تعویض لباس بیش تری احتیاج دارند.

آشنایی با پارچه های مناسب برای لباس کودک

2. پارچه وال یا Voile

استفاده از پارچه وال برای دوخت و یا انتخاب لباس های روزمره کودکان بسیار مناسب است. خاصیت این پارچه این گونه است که به نسبت پارچه ای نازک است و به تنظیف و همچنین پارچه نخ پنبه شباهت دارد با این تفاوت که ساختار آن نسبت به پارچه نخ پنبه نازک تر و ضعیف تر است. اما در عین حال هوا به راحتی در آن جریان می‌یابد.

3. پارچه ماهوت نخ پنبه یا Broadcloth

پارچه ماهوت پارچه ای سبک و صاف است جنس این پارچه یا از پنبه و یا ترکیبی از پنبه و الیاف دیگر است.
از دیگر ویژگی های پارچه ماهوت براق بودن سطح و وجود بافتی کج راه است.
مناسب ترین لباس هایی که با این پارچه می‌توان تهیه کرد عبارتند از
• پیراهن و بلوزهای دخترانه که زیبا دوخته می‌شوند.
• تاپ های کوچک و کودکانه
• همچنین لباس هایی از جنس پارچه ماهوت که گلدوزی شده اند .

4. پارچه لینن یا Linen :

از آن جهت که پوست کودکان حساس است پارچه ای که لطیف ، نرم و دارای وزنی سبک باشد مناسب ترین گزینه است که پارچه لنین دارای این ویژگی ها است. پارچه لنین با وجود اینکه راحت چروک می‌شود اما به سبب زیبایی و ظرافت آن از محبوبیت آن کاسته نشده است. از پارچه لنین دوخت پیراهن به عمل می‌آید و گزینه مناسبی است.

5. پارچه چیت یا Muslin :

پارچه چیت از لحاظ وزن به گونه ای است که آن را در وزن های متفاوت می‌توان تهیه کرد اما آن نوع از پارچه چیت برای تهیه لباس کودکان مناسب است که نازک باشد. جنس پارچه چیت به صورت خالص و ۱۰۰ درصدی از پنبه است. و از لحاظ تنفسی بودن بهترین گزینه است.
پارچه چیت به دلیل اینکه دارای ظاهری ساده است و تجملاتی نیست از آن برای مواردی زیر استفاده می‌شود :
• آستر لباس
• دوخت پتوهای کودکان
• برای دوخت پوشک پارچه ای، قنداق، پارچه آروغ گیر

6. پارچه Batiste :

این پارچه نسبت به پارچه های مناسب دیگر دارای یک مزیت است و آن هم مقاوم بودن در عین راحتی است چرا که بسیار نرم و لطیف است. این سبکی و مقاومت باعث شده است که طرفداران بسیاری پیدا کند.

آشنایی با پارچه های مناسب برای لباس کودک

7. پارچه نخی گلدوزی شده یا Eyelet cotton :

پارچه های نخی که جنس نخی و لطیف دارند برای راحتی کودک بسیار مناسب هستند و از آن جهت که گلدوزی شده اند زیبایی و جذابیت خاصی را برای کودکان به ارمغان می‌آورند.

8. پارچه بافتنی ژرسه یا Jersey knit fabric :

کودکان دارای تحرک زیاد در طول شبانه روز هستند بنابراین نیازمند پوشیدن لباس هایی هستند که با حرکات مداوم آن ها سازگار باشد انتخاب لباس هایی از جنس پارچه بافتنی ژرسه گزینه مناسبی برای سازگار شدن با تحرک کودکان است و کودکان به این پارچه و پوشیدن لباس هایی از این جنس علاق بسیاری نشان می‌دهند.

9. پارچه تدی ببعی یا همان پارچه خز دار :

کودکان همچنین نسبت به سرما حساسیت بیشتری تا بزرگسالان نشان می‌دهند باید در انتخاب لباس زمان کودک که مانع نفوذ سرما به بدن آن شود دقت کنیم پارچه تدی ببعی گزینه مناسبی برای لباس زمستان کودکان است طوری است که در حفظ رطوبت بدن و گرم نگه داشتن آن نقش موثری دارد. به راحتی قابل شست و شو است.

10. پارچه میکروفایبر :

پارچه ای که جدیداً تولید می‌شود ویژگی این پارچه این است که ضد حساسیت است بنابراین گزینه مناسبی برای کودکان است که پوست حساس دارند.

# پارچه های مناسب برای لباس کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *