لباس

شستن لباس های پشمی | چگونه لباس های پشمی را بشوییم ؟

Washing woolen clothes
در هر فصل سال باید لباس مختص به آن فصل را پوشید و در فصل پاییز و زمستان که سرما از راه می‌رسد افراد ملزم به پوشیدن لباس هایی هستند که از نفوذ سرما به بدن جلوگیری کنند و از بدن در برابر سرما محافظت کند.
یکی از لباس هایی که در فصل سرما پوشیده می‌شود لباس های پشمی است که برای این فصل گزینه ی مناسبی هستند از آن جهت که لباس های پشمی از الیاف طبیعی و یا مصنوعی به دست می‌آیند در مقایسه با انواع دیگر لباس به مراقبت ویژه ای نیازمندند پس برای شستن لباس های پشمی هم رعایت نکاتی لازم است تا با شیوه شستن درست آن ها عمر آن ها و ماندگاری بیش تری داشته باشند و هم چنین فرم و حالت اولیه خود را حفظ کنند.

نکاتی در مورد ماده شوینده لباس های پشمی :

امروزه شوینده ها را معمولاً با خاصیت قلیایی بالا یعنی با PH بالا و خاصیت ضد باکتری تولید می‌کنند که این ویژگی در شوینده ها منجر به عملکرد بهتر شوینده ها می‌شود و جرم و چرک و باکتری های مضر را نابود می‌کند.
در شوینده ها ماده ای به نام آلکادین موجود است که اگر در شستشوی لباس های پشمی میزان آلکادین از یک حد مشخص بالاتر رود منجر به آسیب رساندن الیاف و بافت لباس های پشمی می‌شود در نتیجه لباس آسیب می‌بیند و فرم و حالت اولیه خود را از دست می‌دهد و عمر آن کوتاه می‌شود.

به چند شرط لباس های پشمی قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند :

لباس های پشمی قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند اما از آن جهت که پشم دارای الیافی ظریف و حساس است حتماً باید در این مورد دقت کافی را داشته باشید.
اگر قصد دارید لباس پشمی خود را با ماشین لباسشویی بشویید حتماً قبل از شستشو به لیبل راهنمای نگهداری از لباس پشمی نگاه کنید و اگر روی آن درج شده بود که این لباس با ماشین لباسشویی قابل شستشو است در این صورت آن را با ماشین لباسشویی بشویید.
برای این نوع شستشو حتماً از شوینده هایی استفاده کنید که ملایم هستند تا به وسیله میزان بیش از حد آلکادین به بافت و الیاف لباس آسیب وارد نشود.
و از آن جهت که دمای بالا باعث می شود لباس پشمی حالت و فرم اولیه خود را از دست دهد برای اینکه لباس در لباسشویی شسته شود دمای ° ۴۰ مناسب است و بهتر است ماشین لباسشویی را به گونه ای تنظیم کنید که روی گزینه شستشوی لباس های پشمی قرار بگیرد.
اما در صورتی که ماشین لباسشویی قابلیت شستشوی لباس های پشمی را به صورت جداگانه ندارد لباس ها را با آب سرد و قسمت لباس های ظریف و نازک قرار دهید.

رعایت نکات کلی در ارتباط با شستشوی لباس های پشمی :

1. لباس پشمی را فقط در مواردی که ضروری است بشویید :

در شستن لباس های پشمی وسواس نداشته باشید چرا که اگر بیش از حد این لباس ها شسته شوند باعث آسیب رساندن به الیاف لباس می‌شود و لباس فرم اولیه خود را از دست می‌دهد پس در مواقعی لباس را بشویید که کثیف شده است.

Washing woolen clothes

2. قبل از شستن لباس پشمی آن را لکه گیری کنید :

قبل از اینکه بخواهید لباس های خود را بشویید اگر لباس را لکه گیری کنید منجر می‌شود که لکه ها پاک شوند و در اثر شستشو بر روی لباس ها ماندگار نشوند و در مدت کوتاه تری تمیزی اولیه خود را به دست آورند.

3. قبل از شستشوی لباس پشمی در آب خیس شود :

قبل از اینکه به لباس پشمی خود مواد شوینده اضافه کنید آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آب خیس کنید و سپس شروع به شستشو کنید.

4. انتخاب مواد شوینده مناسب برای شستن لباس های پشمی :

استفاده از مواد شوینده ای که قوی هستند از قبیل مایع سفید کننده ( وایتکس ) منجر به آسیب رساندن به لباس های پشمی می‌شود و باعث می‌شود که لباس رنگ زیبای خود را از دست بدهد و عمر کمتری داشته باشند و همچنین از مواد شوینده ای که میزان آلکادین آن ها زیاد است استفاده نکنید.
از پودرهایی با مقدار آلکادین پایین و یا صابون استفاده کنید بهتر است که مستقیماً آن را روی لباس نریزید و یک مخلوط از آب و کف درست کنید و لباس را داخل آن بریزید.

5. از چنگ زدن لباس های پشمی خودداری کنید :

از چلاندن و چنگ زدن زیاد به لباس های پشمی خودداری کنید چرا که باعث می شود روی لباس پرزهایی ایجاد شود و شکل اولیه خود را از دست دهد.

6. از آویزان کردن لباس های پشمی شسته شده جلوگیری کنید :

اگر لباس های پشمی را که شسته اید آویزان کنید حالت کشسانی پیدا می‌کنند و کشیده می‌شوند که این کشیده شدن باعث گشاد شدن لباس پشمی می‌شود.

# شستن لباس های پشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *