10 درصد تخفیف اولین خرید بنر موبایل

چرا جهت دکمه پیراهن زنانه و مردانه با هم تفاوت دارد؟!

جهت دکمه پیراهن

واضح است که لباس های مردانه و زنانه در بخش های مختلفی بخصوص در جهت دکمه ها با هم در تفاوت هستند و بعضی از این تفاوت ها کمی ریزتر و کمتر به آنها توجه می شود و تفاوت جهت دکمه ها در پیراهن زنانه و مردانه از این مواردی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد .  برعکس بودن جهت دکمه ها می تواند دلایل و تعبیر های متفاوتی داشته باشد. که هنوز دلیل قطعی برای آن وجود ندارد و بیشتر به فرهنگ و تاریخ بر می گردد.

در ادامه با ما همراه باشید تا هم ریشه تاریخی و هم دیگر دلایلی که می تواند داشته باشد را مورد بررسی قرار بدهیم.

1.دیدگاه تاریخی این تفاوت:

بسیاری از طرح و مدل لباس ها ریشه در فرهنگ و تاریخ گذشتگان دارد و طبق سنت در میان ما باقی مانده است. و نسل به نسل منتقل شده است. یکی از دیدگاه هایی که برای تفاوت جهت دکمه های پیراهن زنانه و مردانه وجود دارد. مربوط به سنت های گذشته می باشد.

این تفاوت از نظر تاریخی از سال 1850 میلادی آغاز شده است. و اگر ریشه و دلایل شکل گرفتن آن را بررسی کنیم دلایل زیادی مبنی بر این تفاوت وجود دارد!

یکی از دلایلی که می توان به آن پرداخت، استفاده خانم ها در عصر گذشته از زین یکطرفه بود. و باعث می شد تا هوای سرد از لا به لای دکمه ها وارد لباس نشود. این دلیل نمی تواند سند معتبری برای تفاوت جهت دکمه در پیراهن مردانه و زنانه باشد.

لازم به ذکر است که در این تفاوت جهت دکمه های پیراهن زنانه در چپ و جهت دکمه های پیراهن مردانه در سمت راست است و اکنون به بررسی یکی از دلایلی که ریشه در تاریخ و سنت گذشته دارد می پردازیم . 

در گذشته بیشتر اشراف زاده ها خودشان لباس به تن نمی کردند. و این وظیفه به عهده خدمت کاران آنها بود. و چون بیشتر خدمت کاران آنها دست راست بودند جهت دکمه لباس های زنانه را چپ انتخاب کردند. و مردم سطح متوسط هم به تقلید از اشراف زاده ها جهت دکمه لباس های زنانه را چپ انتخاب کردند.

شاید این دلیل زیاد برایتان قابل قبول نباشد. و برایتان سوال پیش بیاید که در آن زمان به راحتی خدمتکاران اصلا توجه نمی شد چرا به خاطر خدمت کاران باید جهت دکمه لباس هایشان را عوض کنند؟! یا اگر برعکس، تعداد خدمت کاران چپ دست بیشتر بود چه؟!

همان طور که در قبل تر به آن اشاره کردیم. دلیل قطعی و محکمی برای برعکس بودن جهت این دکمه ها وجود ندارد. و در میان دلایل تاریخی و سنتی این مورد از همه قابل قبول تر است.

در نهایت دلیل تاریخی که برای این پدیده وجود دارد. این است که مردان در گذشته همیشه اسلحه به دست داشته اند. و بیشتر اسلحه را با دست راست نگه می داشتند. و اگر این گونه برای مردان بستن دکمه ها با دست چپ راحت تر بود و چون زنان اسلحه به دست نداشتند راحتی مردان در اولویت بود.

حال در ادامه ما را همراهی کنید تا دیگر دلایلی که برای این پدیده ممکن است وجود داشته باشد را موشکافی کنیم.

2.اگر در مد امروزی تاثیر ندارد چرا این سنت هنوز پا برجاست؟!

در جواب باید گفت که این پدیده چندان در مد لباس های امروزی کم اهمیت نیست. و یکی از دلایلی که می تواند داشته باشد این است که امروزه در مورد پیراهن زنانه و مردانه ممکن است در بعضی از طرح و مدل ها به هم مشابه باشد. و این پدیده باعث واضح شدن تفاوت لباس های زنانه و مردانه می شود. امروزه هم در لباس های اسپرت و هم اداری و مجلسی پیراهن های مردانه و زنانه شباهت های بسیاری دارند پس یکی از دلایلی که این سنت  تا کنون ادامه داشته است می تواند این موضوع باشد.

پیراهن مردانه لیورجی | الوند استوک

3.آیا این موضوع می تواند ربطی به تبعیض جنسیتی در دوران گذشته باشد؟!

می توان گفت که این تفاوت را نمی توان از موضوع تبعیض جنسیتی عصر گذشته جدا کرد. چون در گذشته تبعیض جنسیتی میان زنان و مردان بسیار زیاد بود. و این تفاوت می تواند به این دلیل شروع شده باشد. که چون مرد را از خانم ها برتر می دانستند مدل لباس های مردانه و زنانه را از هم جدا کردند تا زن و مرد از هم جدا باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

فروش ویژه:
ورود و ثبت نام
برای ادامه شماره موبایل را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
منو
فروشگاه
0 موارد سبد خرید