لباس

نکاتی که قبل از خرید مایو باید بدانید!

اگر شما از علاقه مندان ورزش شنا باشید ممکن است سوالات زیادی ذهنتان را درگیر کرده باشند مثلا اینکه چه نوع مایویی مناسب من می باشد؟! مایوی مناسب باید از په جنسی باشد ؟! آیا انواع مایو کاربردهای متفاوتی دارند ؟! و… که در ادامه به تمامی نکات مهمی که قبل از خرید یک مایو مناسب به آن ها نیاز خواهید داشت اشاره خواهیم کرد.

1-مایو چیست و چه تفاوتی با لباس زیر دارد؟!

افراد زیادی وجود دارند که تفاوت مایو و لباس زیر را به خوبی نمی دانند و ممکن است در خرید آنها دچار اشتباه شوند و مایو را به جای لباس زیر و برعکس استفاده کنند که این موضوع می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مایو در اصطلاح به لباس مخصوص شنا گفته می شود و در مدل های مختلف با کاربردهای متفاوت وجود دارند. مایو ها در جنس های نخی و نایلونی وجود دارند اما معمولا هم مردانه و هم زنانه از جنس نایلون تهیه می شوند.

لباس های زیر برای استفاده روزمره طراحی شده اند و در شکل و ظاهر هم اگر دقت داشته باشید کاملا با هم در تضادند اما مایو ها معمولا از الیاف مصنوعی ساخته شده اند و برای شنا کردن توصیه  می شود فقط از مایو استفاده کنید چون از بیشتر بیماریها و حساسیت های پوستی جلوگیری می کند.

2-انواع مایو که لازم است بشناسید:

در کل مایو ها به دو دسته مردانه و زنانه تقسیم می شود و به بررسی هر دو دسته به صورت کامل و جداگانه خواهیم پرداخت.

الف) مایو مردانه:

مایو های مردانه همان طور که ذکر شد از جنس الیاف مصنوعی هستند و معمولا به شکل شلوارک ساخته می شوند. استفاده از مایو به هنگام شنا کردن بسیار مهم و ضروری است چون هر رشته ورزشی لباس مخصوص خود را دارد و این لباس ها در ساختار آنها از مواد و طرحی به کار رفته است که تا حد امکان فرد را از خطرات احتمالی این ورزش محافظت کند.

ب) مایو زنانه:

مایوهای زنانه انواع مختلفی دارند که در کل به دو دسته یک تکه و دو تکه تقسیم می شوند که از میان مایو های یک تکه می توان به مایوهای سنتی،باندو،پیراهن شنا و ریسربک اشاره کرد و از مایو دو تکه شامل بیکینی کلاسیک، باندو، ورزشی، تاکینی و.. می باشد.

همان گونه که از اسمشان پیداست مایو های یک تکه قسمت بالا تنه و پایین تنه را می پوشاند. اما دو تکه یا بیکینی دو تکه جداگانه برای بالاتنه و پایین تنه می باشد. و اگر میزان پوشیده بودن بدن برایتان اهمیت دارد از نوع کلاسیک استفاده بکنید.

مایو زنانه اسمارا مدل IAN 335846
                                                                 مایو زنانه | الوند استوک

در میان مایو های یک تکه مایو سنتی ساده ترین و قدیمی ترین نوع مایو زنانه می باشد که دو بند دارد. و قسمت سینه گردن و سینه کاملا باز می باشد. و در پایین تنه پاها را نمی پوشاند و برای کسانی که نه زیاد چاق هستند و نه زیاد لاغر. مایو سنتی مناسب ترین نوع مایو می باشد.

مایو باندو هم به صورت یک تکه و هم دو تکه وجود دارد. و این نوع مایو تفاوت چشمگیری که با بقیه مایوها دارد این است که روی شانه بند ندارد و با این حال محکم روی سینه می ماند.

در میان همه مایو ها پیراهن شنا تنها مایویی است که کاملا از نظر ظاهر با همه تفاوت دارد .چون این مایو از نوع یک تکه است. قسمت پایین آن به شکل دامن می باشد و قسمت پایین تنه را بیشتر از دیگر مایوهای یک تکه می پوشاند. و برای افرادی که پوششیده بودن بدنشان برایشان مهم است مناسب و ایده آل است.

از انواع دیگر مایوها می توان به بیکینی کلاسیک که ساده ترین نوع مایو دو تکه است اشاره کرد. که از نظر ظاهر شباهت زیادی با مایو سنتی یک تکه دارد. که قسمت بالا تنه آن یک سوتین که ممکن است کاسه های آن فنر دار باشد. ویا نباشد و همچنین ممکن است پد های ثابت و یا ویا قابل برداشتن داشته باشد.

شباهت ظاهری این مایو با مایو سنتی شکل سوتین و بندهای آن و پوشیده تر بودن آنها نسبت به دیگر نوع های مایو می باشد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا همین مایو ها برای ورزش و مسابقات مناسب هستند یا خیر؟!

درست است که شنا کردن در هرصورت ورزش کردن محصوب میشود. اما برای افرادی که این ورزش را به صورت حرفه ای و برای مسابقات انجام می دهند. لباس های شنای مخصوصی طراحی شده است. مایوهای ورزشی به گونه ای طراحی می شوند. که شخص ورزشکار به هنگام شنا احساس راحتی داشته باشد. و این موضوع به دلیل استحکام و پوشش زیاد این نوع مایو می باشد.

تفاوت اصلی این مایو با دیگر مایو ها این است که این مایو باید بر اساس استاندارد های ورزشی طراحی شود نه بر اساس مد روز .

در نهایت اخرین نوع مایویی که به آن خواهیم پرداخت تاکینی است. که بسیار شبیه به مایو کلاسیک می باشد و قسمت پایین تنه آن کاملا مشابه مایو کلاسیک است. و بالا تنه آن به شکل تاپ یا رکابی در آمده و گذینه مناسبی برای افرادی است. که می خواهند شکمشان پوشیده باشد.

3-چه نوع مایویی برای بدن من مناسب است؟!

عوامل زیادی برای خرید مایو مناسب وجود دارد مثل رنگبندی، اندازه باز بودن مایو، شکل و مدل و… که از میان آنها مهم ترین عاملی که باید در نظر بگیرید و بیشتر افراد به آن توجهی ندارند. و این عامل مهم شکل بدن شما می باشد.

برای زیبا بودن مایو در بدنتان مهم ترین عامل شکل بدن شما می باشد. اگر بدن لاغر و یا چاقی دارید مدلی را انتخاب کنید که لاغری و چاقی بدنتان کمتر به چشم بیاید. جالب است بدانید حتی رنگبندی مایو در لاغر و چاق نشان دادن بدنتان موثر است. پس قبل از انتخاب مایو مدل های مناسب با فرم بدنتان را پیدا کنید و از میان آنها خرید کنید. تا علاوه بر کاربرد مناسب روی بدنتان زیبا به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.